Zagłosuj na nas 26 maja
lista nr 5

Kandydatki i kandydaci

Woj. łódzkie

Zarabiałem na życie jako dziennikarz, jako tłumacz, ale również pracą fizyczną, chwytając za łopatę. Buduję lewicę prospołeczną działając na samym dole, wśród ludzi. W całej Europie na pierwszy plan wysuwa się prawdziwy podział: na biednych i bogatych. Nierówności społeczne osiągnęły na świecie rozmiar niespotykany od lat 30. Polacy i inni mieszkańcy nowych krajów Unii Europejskiej gorzej zarabiają, otrzymują niższe emerytury i płacą większe pieniądze za mieszkanie czy leczenie. Tak nie musi być. Unia Europejska, zamiast wspierania wielkiego biznesu, powinna zwrócić się ku zwykłym ludziom i ich problemom. W Parlamencie Europejskim chcę rozwiązywać realne problemy: pracę za grosze, umowy śmieciowe, nieuczciwych pracodawców oraz wyprowadzanie pieniędzy do rajów podatkowych przez duże korporacje, które puchną od nadmiaru gotówki. W Łodzi, Warszawie czy Brukseli – w każdym miejscu stanę po stronie ludzi.
1. Piotr Ikonowicz
dowiedz się więcej
Startuję do Parlamentu Europejskiego, bo chcę, aby Polska w końcu stała się częścią Europy w pełnym tego słowa znaczeniu. Obecnie różnice w standardzie życia w Polsce i np. w Niemczech są ogromne! Zarabiamy kilka razy mniej, choć koszty życia stają się coraz bardziej porównywalne. Warunki pracy wciąż są zupełnie inne, np. w Polsce na porządku dziennym są umowy śmieciowe. Podobnie jest z opieką zdrowotną. Nie możemy liczyć na to, że leczenie zostanie podjęte tak szybko, jak w zachodniej Europie. W Parlamencie Europejskim chcę walczyć o zmniejszenie tych nierówności.Najbardziej zależy mi na tematach zdrowia i praw pracowniczych. Jestem współautorką programu zdrowotnego Partii Razem oraz dokumentów dotyczących praw pracowniczych. Chciałabym w tych tematach zrobić jak najwięcej. Szczególnie w kontekście europejskim - europejskich standardów pracy, europejskiej płacy minimalnej, walki z firmami farmaceutycznymi o tańsze leki.Unia Europejska ma szansę stać się solidarną, silną wspólnotą. Na arenie międzynarodowej Ameryka i Chiny ścigają się o miano najważniejszego gracza, a Europa zostaje w tyle. Musimy to zmienić. Możemy być inkubatorem nowych technologii, przestrzenią innowacji i stabilnego rozwoju - ale musimy w inwestować w te obszary. Chcę dyskutować o tym, jak to zrobić, a nie o tym, czy Polska powinna być w Unii.Kiedy weszliśmy do UE, byłam w gimnazjum. Bardzo się wówczas cieszyłam, byłam euroentuzjastką. Pamiętam, że była piękna pogoda, a idąc do szkoły kupiłam gazetę, aby przeczytać, że “Hura, jesteśmy w UE!”. Pamiętam tamtą okładkę, a nawet konkretny kiosk.
2. Wiola Krysiak
dowiedz się więcej
Mój tata był instruktorem nauki jazdy, mama jest urzędniczką. Zainteresowanie problemami społecznymi i polityką narodziło się u mnie w domu, w rodzinnych dyskusjach przy stole. Nie jesteśmy rodziną, która skorzystała na transformacji. Wręcz przeciwni: rodziców musieli walczyć, żeby jakoś wiązać koniec z końcem i utrzymać się na powierzchni. Już na starcie w dorosłość dowiedziałam się, że status społeczny znacznie utrudnia czerpanie z życia całymi garściami.Punktem zwrotnym, czasem, w którym wstałam i krzyknęłam "Dosyć tego!", był wrzesień 2016 roku. Wizja całkowitego zakazu aborcji sprawiła, że zorganizowałam swoją pierwszą demonstrację. W ramach Czarnego Protestu broniłam praw kobiet jeszcze kilkukrotnie. Upominałam się też o niezależność wymiaru sprawiedliwości przed gmachem sieradzkiego sądu.Ciąża i narodziny mojego syna były momentem przełomowym w moim życiu. Każda kobieta, która chce być matką, powinna doznać tego szczęścia. Umiemy już sobie radzić z niepłodnością, ale nadal barierą dostępu do pomocy medycznej pozostaje zasobność portfela. Niestety, w Polsce nie ma politycznego klimatu dla dofinansowania in vitro.Pogłębienie integracja europejskiej może pomóc polskim kobietom i rodzinom w walce o ich prawa, ale na tym się nie kończy. Unia może wesprzeć nas w ochronie polskiej przyrody i włączyć Polskę do wspólnego frontu przeciw zmianie klimatu. Nasza obecność w Brukseli jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek.
3. Anna Sikora
dowiedz się więcej
Pracuję w Instytucie Papiernictwa Politechniki Łódzkiej, gdzie zajmuję się ochroną środowiska w przemyśle papierniczym. Wierzę, że dzięki odważnym zmianom w europejskim transporcie i energetyce możemy uniknąć katastrofalnych skutków globalnego ocieplenia. Unia Europejska to nie tylko źródło pieniędzy - to dla nas przede wszystkim szansa na to, że Polska pozostanie państwem prawa.
4. Tomasz Ganicz
dowiedz się więcej
Historia uczy nas, że wspólnota jest bardzo ważna i że bez niej ciężko jest zachować pokój. Unia daje nam wiele nowych możliwości, poczucie wolności oraz bezpieczeństwa. Bez niej bylibyśmy mocno ograniczeni, jeśli chodzi o wybór miejsca zamieszkania czy pracy. Kandyduję, bo czuję się Europejką i chcę brać czynny udział w tym, co się dzieje na naszym kontynencie.
5. Marta Panak
dowiedz się więcej
Polska potrzebuje w Europarlamencie silnego i mocnego głosu lewicowego. Głosu, który potrafi połączyć polskie wartości i tradycje z europejskością. Polacy są Europejczykami. Chcę być głosem, który nie boi się mówić o równości, walce z dyskryminacją, prawach kobiet czy prawach pracowniczych. Miejsce Polski jest w Europie. Unia Europejska daje wiele możliwości rozwoju zarówno dla kraju, społeczeństwa jak i dla pojedynczych ludzi. Silna, zjednoczona Europa to bezpieczeństwo dla nas wszystkich.
6. Monika Sulka
dowiedz się więcej
Mieszkałem przez pół roku w Portugalii, gdzie zobaczyłem, co oznacza kryzys i jakie są skutki wprowadzenia waluty Euro w kraju, który nie jest na to przygotowany. Pracowałem wówczas przy projekcie naukowym prowadzonym przez portugalskiego profesora. Pamiętam, jak olbrzymim szokiem dla Portugalczyków było to, że studiuję za darmo - podkreślali, jak wielkie mam szczęście, że mogę to robić. Opłaty za studia w Portugalii były wówczas horrendalne i niewielu, zwłaszcza z prowincji,było stać na podjęcie studiów. Chciałbym, żeby wszyscy Europejczycy mogli kształcić się za darmo.   Unia Europejska to projekt, w którym nie funkcjonujemy na równych prawach. To projekt, który aby przetrwać musi wreszcie ulec głębokiej demokratyzacji. Nie podoba mi się, że w Unii jesteśmy na zmianę z Węgrami tzw. "chłopcami do bicia", a polskich europarlamentarzystów traktuje się jak rozkapryszone dzieciaki. Aby Unia mogła dalej istnieć, konieczna jest jej przebudowa.   Unia Europejska to nie tylko szansa na bezstresowe podróżowanie jedynie z dowodem osobistym w ręce. Zewsząd słyszymy, że chcemy dróg jak na Zachodzie, technologii jak na Zachodzie i rozwoju gospodarczego jak na Zachodzie - niewiele natomiast się mówi o tym, by dążyć do wyrównania płac dla pracowników, którzy kwalifikacjami i obowiązkami nie różnią się niczym od swoich zachodnich odpowiedników. Czas więc równać ku Zachodowi względem płac. Nie chodzi o to aby zamiast 1900 zł zarabiać 1900 euro bo wiem, że jest to niemożliwe z dnia na dzień. Czas jednak racjonalnie podnosić płace, które również pod kątem siły nabywczej zbliżą nas do zachodnich sąsiadów.
7. Michał Rachalewski
dowiedz się więcej
Działam społecznie od 12 lat. Zaczynałam jako wolontariuszka i koordynatorka w Towarzystwie Polsko-Japońskim. Potem zaangażowałam się w działalność klubu Krytyki Politycznej w Łodzi, z którym współorganizowałam Kongres Ruchów Miejskich, za który otrzymałyśmy wraz z innymi organizatorkami nagrodę "Punkt dla Łodzi". Od 2013 roku działam jako koordynatorka w Kooperatywie Spożywczej, która również została nagrodzona "Punktem dla Łodzi". Oprócz tego pracowałam przy promocji pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego. Swoje umiejętności zawodowe wykorzystuję też w aktywizmie - pomagam w sprawach IT działającej niezależnie lokalnej gazecie społecznej "Miasto Ł".Kandyduję do Parlamentu Europejskiego, ponieważ uważam, że Europa potrzebuje socjalnego zwrotu w obliczu zagrożenia rosnącymi w siłę nacjonalizmami. Uważam, że tylko partie socjaldemokratyczne, takie jak Razem, mogą tę wizję urzeczywistnić. Chcę realnej zmiany dla osób takich, jak ja. Dziś 95% ludności Europy, szczególnie w krajach jak Polska, staje się ofiarą rosnących nierówności i to z tym musimy walczyć.Polska musi zostać w UE, bo jest częścią Europy. Przynależność do Unii dała Polkom i Polakom ogromne możliwości rozwoju, podróży i kontaktu z Zachodem. Tylko pozostając w Unii, mamy szansę oprzeć się zwiększającym się wpływom Rosji. Jako państwo członkowskie jesteśmy też w lepszej pozycji na arenie międzynarodowej, a sama UE zabezpiecza nas w pewnym stopniu przed autorytaryzmem ze strony partii rządzącej. Ponadto, UE jest dla wielu Polek i Polaków symbolem nadziei na to, że życie nasze i naszych dzieci będzie lepsze.
8. Martyna Urbańczyk
dowiedz się więcej
Startuję do Parlamentu Europejskiego po to, by walczyć o silną, sprawiedliwą, demokratyczną Europę. Taką Europę, która pracuje na rzecz ludzi, nie wielkiego kapitału. Europę, która działa na rzecz równych standardów pracy i płacy we wszystkich krajach unijnych. Obecność Polski w UE to gwarant naszego bezpieczeństwa i naszej suwerenności.
9. Mateusz Mirys
dowiedz się więcej
W celu poprawienia wyglądu i działania strony KKW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS stosuje pliki cookies. Korzystanie z naszej strony oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można zablokować tę możliwość za pomocą ustawień przeglądarki. Szczegółowe informacje o gromadzonych informacjach znajdują się tutaj.
© 2019 Lewica Razem
komitet polityka prywatności