Zagłosuj na nas 26 maja
lista nr 5

Kandydatki i kandydaci

Woj. mazowieckie

Przyszłość Polski jest w silnej i solidarnej Europie. Chcę Unii Europejskiej, która dba o poziom życia zwykłych ludzi, niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Czas, żeby zarówno Niemiec czy Francuz, jak i Polak czy Bułgar, mieli dostęp do tanich leków, lekarza bez kolejki oraz tanich mieszkań na wynajem. Unia Europejska nie może służyć wyłącznie zyskom wielkiego biznesu. Dlatego będę walczyć o większy budżet UE i nowe fundusze, które przyspieszą rozwój naszego regionu. Potrzebujemy międzynarodowej współpracy i solidarności, bo państwa w pojedynkę nie są dziś w stanie skutecznie stawić czoła zmianom klimatycznym czy globalnym korporacjom. Dzięki międzynarodowej współpracy i europejskiej integracji Polska będzie silniejsza!
1. Dorota Olko
dowiedz się więcej
Unia Europejska to możliwość współpracy i wzajemnej inspiracji dla artystów z całego kontynentu. Dzięki otwartym granicom miałem okazję promować polską kulturę na licznych europejskich targach i wydarzeniach muzycznych. To cenne doświadczenie, lecz wspólnota europejska to coś więcej niż wolność podróżowania.   Kandyduję do Parlamentu Europejskiego, ponieważ Europa potrzebuje więcej współpracy i prawdziwej solidarności – także finansowej. Dziś międzynarodowe korporacje okradają mieszkańców wszystkich europejskich państw, wyprowadzając miliardy euro do rajów podatkowych. Są to pieniądze, których potrzebujemy na poprawę systemu ochrony zdrowia, godne pensje dla pielęgniarek i nauczycieli, inwestycje w transport publiczny oraz walkę o czyste powietrze.   Czas na solidarną Europę, w której każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, może czuć się bezpiecznie.
2. Mateusz Dobrowolski
dowiedz się więcej
Angażuję się w rozmaite działania na szczeblu lokalnym, zarówno w porozumieniu z NGO-sami, jak i bliskimi mi światopoglądowo podmiotami politycznymi (Inicjatywa Zielona Akcja, Społeczny Dom Kultury). W kręgu moich zainteresowań znajdują się zagadnienia związane z aktywizacją osób wykluczonych społecznie oraz problemy samotnych mam. Obecnie prowadzę prace i rozmowy w kierunku stworzenia fundacji zajmującej się tą tematyką.   Obecne zabetonowanie polskiej sceny politycznej przez prawicowo-liberalne ugrupowania nie daje szansy na dojście do głosu postulatom lewicowym. Rozwarstwienie społeczne przybiera coraz większe rozmiary. Polacy zmuszeni są do wyjeżdżania za granicę, aby zapewnić swoim rodzinom życie na przyzwoitym, europejskim poziomie. Polscy europosłowie zdają się tego nie dostrzegać, ślepo realizując założenia swoich ugrupowań. Obecna polityka rządu nie daje nadziei na szybką zmianę tego stanu rzeczy. W imię interesów zachodnich koncernów zapomina się o tych najsłabszych: o pracownicach i pracownikach pozostających w Polsce. Chcę rozpocząć dyskusję na temat wyrównania płac w całej Europie.
3. Anna Żytkowska-Prus
dowiedz się więcej
W Holandii zobaczyłem, że kraj może być przyjazny mieszkańcom. Chcę zrobić wszystko, by w naszym kraju było podobnie. Żeby nie trzeba było wyjeżdżać z Polski za pracą, a państwo otworzyło się na wszystkich swoich obywateli - również i na tych, którzy nie mieszczą się w tradycjonalistyczno-prawicowych schematach.Nie wyobrażam sobie Polski poza Unią. Choć byłem wtedy młody, pamiętam, jak nasz kraj wyglądał przed wejściem do UE. Musimy robić wszystko, by nie stracić szans dalszego rozwoju, co gwarantuje jedynie silna pozycja Polski w Unii Europejskiej.
4. Jerzy Piórowicz
dowiedz się więcej
W ostatniej klasie gimnazjum przed referendum akcesyjnym w 2003 roku na lekcjach wiedzy o społeczeństwie całą klasą gorąco dyskutowaliśmy na temat wstąpienia Polski do UE. Kolega, który był przeciwny akcesji, argumentował, że Polska wcale nie potrzebuje Unii, żeby wybudować lepsze drogi, zainwestować w kapitał ludzki i infrastrukturę. Koleżanka spytała go: "A uczysz się, zanim zapowiedzą klasówkę?". Ta metafora regulacji i funduszy unijnych jako "klasówki", która mobilizuje do zmian na lepsze, tkwi mi w głowie do tej pory.   Przez długi czas miałam poczucie, że nie do końca mam na kogo głosować i że w polskiej reprezentacji w europarlamencie nikt nie reprezentuje moich interesów. Wiem, że nie jestem w tym osamotniona. Z tego poczucia, że pora, by w polityce zamiast ciągle tych samych twarzy wreszcie pojawili się zwykli ludzie, tacy jak Ty czy ja, narodziło się całe Razem, którego aktywną członkinią jestem od samego początku istnienia partii.   Oprócz bycia Polką i warszawianką jestem również Europejką, jest to dla mnie równie oczywiste jak to, że oddycham. Nie wyobrażam sobie, żeby Polska nagle miała dobrowolnie odciąć się od swobodnego przepływu ludzi, wiedzy, kompetencji, dóbr i usług w ramach UE – byłby to strzał w stopę nie tylko ze względów tożsamościowych, ale też gospodarczych i geopolitycznych (Polska poza UE to większe ryzyko wpadnięcia w orbitę Rosji).
5. Małgorzata Joanna Adamczyk
dowiedz się więcej
Nie wyobrażam sobie dziś Polski poza Unią Europejską. Swobodne przemieszczanie się po Europie, ogólnoeuropejskie regulacje, pieniądze płynące ze Wspólnoty – to wszystko zmieniło nasz kraj na lepsze. Chciałbym jednak, aby Europa była dla wszystkich, nie tylko dla wybranych. Powinniśmy skończyć z Unią dwóch prędkości – mieszkańcy Europy Wschodniej mają prawo do równie godnego życia i zarobków, co mieszkańcy Zachodu. Należy zasypać nierówności ekonomiczne. Mamy prawo do stabilnej pracy, godnych zarobków, dobrej edukacji i ochrony zdrowia.
6. Piotr Trysiński
dowiedz się więcej
W Parlamencie Europejskim chcę walczyć o równomierne wprowadzanie europejskich standardów we wszystkich krajach członkowskich, zwłaszcza w Polsce. UE przywiązuje wagę do przestrzegania praw człowieka i wolności obywatelskich – to fundament nowoczesnego państwa. Normy europejskie w wielu dziedzinach są bardziej rygorystyczne niż krajowe (np. w kwestii dopuszczalnych poziomów zanieczyszczenia powietrza), co prowadzi do lepszej ochrony obywateli. Unia kładzie też nacisk na przeznaczanie części składek na programy pomocowe i inwestycje.
7. Justyna Kosiec
dowiedz się więcej
Kandyduję do Parlamentu Europejskiego, ponieważ chcę mieć wpływ na poprawę sytuacji w naszym kraju. Unia Europejska w dużej mierze kształtuje nasze prawo, dlatego to takie ważne, abyśmy mieli udział w tym procesie i aby nasz głos był słyszany. Cieszy mnie, że dzięki europejskim dotacjom kraj się rozwija. Chcę zadbać o to, by rozwój ten był jak najbardziej zrównoważony. Unia to wspólnota. Bycie w niej daje nam siłę i wsparcie. Musimy zadbać o to, aby w obliczu nadchodzących zmian i zwiększających się nierówności Unia budowała poczucie solidarności i sprawiedliwości.
8. Artur Matyjaszek
dowiedz się więcej
Wejście Polski do UE świętowałam w Wilnie z rodzicami i babcią, która się tam urodziła. Obydwa kraje przystępowały do rodziny państw europejskich. Jednocześnie spełniało się marzenie mojej babci o powrocie do korzeni i pokazaniu rodzinnego miasta wnukom.   Unia Europejska zawsze była dla mnie dowodem na przywiązanie krajów europejskich do wartości takich jak demokracja, równość i tolerancja. Dzięki polskiemu członkostwu w UE mogłam mieszkać, studiować i pracować w Wielkiej Brytanii. Tam doświadczyłam kontaktu z osobami dorastającymi w innych kulturach, religiach i społeczeństwach. Dało mi to nową perspektywę na kwestie imigracji i integracji europejskiej.   Byłam w Londynie podczas zamachów terrorystycznych na Westminster w 2017 roku i słyszałam strzały policjantów, którzy zabili zamachowca. Jednak to doświadczenie nie sprawiło, że stałam się przeciwna imigracji. Wręcz przeciwnie – przekonało mnie, jak ważne jest strukturalne i systemowe działanie w celu przeciwdziałania wszelkim ekstremizmom.   Uważam projekt europejski za niezwykłą wartość i ogromny sukces powojennej Europy, pomimo jego wad jako instytucji i potrzeby głębokich reform. Chcę budować na moich dotychczasowych międzynarodowych doświadczeniach i z poziomu europejskiego działać na rzecz solidarności na naszym kontynencie. Pragnę upomnieć się w PE o równość Polek i Polaków.
9. Weronika Sarnowska
dowiedz się więcej
Miałem 32 lata, gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej. Cieszyłem się, że otwieramy się na świat. Nasza obecność w Unii to dla mnie gwarant istnienia i rozwoju demokracji w Polsce. Niestety, ostatnie lata przyniosły rozluźnienie współpracy i wzrost zagrożeń. Trzeba to zmienić, a każdy przyczółek w tej walce ma wielkie znaczenie. Czas na wzmocnienie wspólnotowych dążeń w UE.
10. Sławomir Płatos
dowiedz się więcej
W celu poprawienia wyglądu i działania strony KKW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS stosuje pliki cookies. Korzystanie z naszej strony oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można zablokować tę możliwość za pomocą ustawień przeglądarki. Szczegółowe informacje o gromadzonych informacjach znajdują się tutaj.
© 2019 Lewica Razem
komitet polityka prywatności