Zagłosuj na nas 26 maja
lista nr 5

Kandydatki i kandydaci

Woj. lubuskie i zachodniopomorskie

Wierzę, że przyszłością Polski jest silna Unia Europejska. To w Parlamencie Europejskim podejmowane są kluczowe dla Europy decyzje. Chcę w nim zadbać o Europę solidarną oraz taką, której nie dzieli się na lepsze i gorsze państwa członkowskie. Unia Europejska była nie tylko marzeniem o końcu wojen w Europie. Dziś Unia może być silnym graczem w epoce globalizacji. Razem jesteśmy silniejsi i mamy szansę zawalczyć o europejskie prawa pracownicze, skuteczną ochronę zdrowia oraz prawa kobiet.
1. Julia Zimmermann
dowiedz się więcej
Unia Europejska jest jedną z sił, która decyduje o przyszłości naszego świata. Przystąpienie do niej to jedno z największych osiągnięć Polski. W Parlamencie Europejskim chciałbym wzmacniać nasze relacje z innymi krajami UE i zabiegać o większą integrację.Jednak Unia Europejska potrzebuje także reform, aby poradzić sobie ze współczesnymi problemami takimi jak migracje, zmiany klimatyczne czy kryzys demokracji. Aby to się udało, Unia potrzebuje prawdziwej, partnerskiej współpracy między wszystkimi krajami członkowskimi. Według mnie najlepszym rozwiązaniem byłaby federalizacja.
2. Sebastian Bednarski
dowiedz się więcej
Istnieje potrzeba zmian, które można wprowadzić jedynie z poziomu Parlamentu Europejskiego. Takie zmiany umożliwią polepszenie warunków życia wszystkich mieszkańców Europy - w tym mieszkańców naszego kraju. By tak się stało, należy skupić się na polityce socjalnej, podatkach i ochronie praw pracowniczych. Musimy skończyć z wyzyskiem pracowników oraz z rajami podatkowymi, dzięki którym największe korporacje nie płacą ani grosza podatku w Europie. Wszyscy uczciwie pracujący ludzie powinni dobrze zarabiać, mieć zagwarantowany urlop zdrowotny, wypoczynkowy, rodzicielski oraz pracować w godnych warunkach. Dość wyzysku!
3. Adrianna Ruszkowska
dowiedz się więcej
Startuję do Europarlamentu, ponieważ Europę znam od nieco innej strony niż większość Europosłów - moja Europa to Europa biur pracy tymczasowej, Europa imigrantów mieszkających w zatłoczonych mieszkaniach, Europa busów rozwożących pracowników z takich krajów jak Polska wszędzie tam gdzie ich praca jest potrzebna - często setki kilometrów od ich rodzinnych miejscowości, ale również pracowników z regionów przygranicznych, którzy codziennie przekraczają granicę w drodze do pracy. Uważam, że taki punkt widzenia jest wciąż bardzo słabo reprezentowany w Unii Europejskiej, a wielu Europosłów ma niewielkie pojęcie o życiu zwykłych ludzi.Unia Europejska nie jest tworem idealnym, jednak musimy pamiętać o tym, że w dużej mierze wynika to z rządzących nią ludzi, dla których najważniejszy jest interes wielkich korporacji i bogatych elit. Z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że jest to jedyne skuteczne narzędzie by te korporacje i te elity kontrolować
4. Robert Wiśniewski
dowiedz się więcej
Przez lata pracowałam jako opiekunka w Niemczech, obserwując sprawnie działający, niemiecki system zdrowia. Minęło wiele lat, lecz wciąż młodzi ludzie wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy. Zasługujemy na godną pensję, lekarza bez kolejek i tanie leki w naszym kraju. Startuję do Parlamentu Europejskiego, żeby wyrównać szanse ekonomiczne w słabszych regionach Unii.
5. Joanna Wójcik
dowiedz się więcej
Jestem prawnikiem, w pracy zajmuję się prawami migrantów. Pomogłem m.in. rodzicom ciężko chorego dziecka, by otrzymali zezwolenie na pobyt w Unii Europejskiej i opiekę medyczną. W Unii brakuje dziś głosu zwykłych obywateli, demokracji i społecznej wrażliwości. Dlatego kandyduję do Parlamentu Europejskiego.W Unii Europejskiej są kraje, w których do lekarza nie trzeba czekać miesiącami, mieszkania są tanie, a pensja starcza na godne życie. Polki i Polacy także na to zasługują. Razem możemy wyznaczać kierunek rozwoju Europy, który pozwoli nam wszystkim czuć się jak u siebie.
6. Michał Ziemski
dowiedz się więcej
Mieszkałam i pracowałam w Berlinie i Hamburgu. Byłam pracownicą socjalną (opiekowałam się rodziną z wieloma różnego rodzaju trudnościami), pomagałam też dzieciom polskich rodzin w adaptacji do niemieckiego systemu nauczania, prowadziłam kursy niemieckiego dla dorosłych. Przez kilka miesięcy redagowałam i prowadziłam polską audycję informacyjną w niemieckim radiu. Moje doświadczenia mogę uznać za pozytywne, zarówno w prywatnych kontaktach z Niemcami i z ludźmi innych narodowości i kultur, jak i jeśli chodzi o system opiekuńczy i socjalny w Niemczech. Dzięki temu doświadczeniu wiem, że w Polsce mamy jeszcze dużo do zrobienia, wiem też, że jest to możliwe.Kandyduję do Parlamentu Europejskiego, by wspólnie pracować nad sprawiedliwą Unią Europejską bez podziałów. Europa jest w tej chwili zagrożona podziałami natury politycznej oraz gospodarczej. Należy wypracować nowy konsensus wśród państw UE, określić ściślej zasady uczestnictwa we wspólnocie - w tym wymóg przestrzegania zasad demokracji - ujednolicić prawa pracownicze, zabezpieczenia socjalne oraz wymogi ekologiczne. Polska pod rządami PiS-u została zmarginalizowana w Unii. Mam nadzieję, że po roku 2019 znaczenie Polski zostanie przywrócone, choć wiem, że nie będzie to łatwe.
7. Anna Gargul
dowiedz się więcej
Pochodzę z Gorzowa Wielkopolskiego, ale dziś mieszkam w Szwecji. Wyjechałem z powodu choroby, której leczenie w Polsce to koszt 40-80 tys. złotych rocznie. W Szwecji mogę liczyć nie tylko na sprawną i bezpłatną opiekę medyczną, lecz także na godną pensję i 16-miesięczny urlop rodzicielski.Dzięki Unii Europejskiej możemy dziś wybierać miejsce do życia dla siebie i swojej rodziny - ale wyjazd z Polski nie może być koniecznością. Marzę o sprawiedliwej i równej Unii Europejskiej, która stoi po stronie każdej i każdego z nas. Marzę o Polsce, w której zdrowie nie kosztuje fortuny, a wypłata starcza na szczęśliwe i godne życie.
8. Michał Szmytkowski
dowiedz się więcej
Z   zawodu   jestem adwokatem  i wiem, jak ważne   w dobie globalnego handlu   jest ujednolicenie praw konsumenckich na obszarze Unii Europejskiej. W Parlamencie Europejskim będę też walczył o wyrównywanie warunków pracy i płacy w obrębie Unii – nikt nie powinien być zmuszony do emigracji, aby móc godnie żyć. Jesteśmy Europejczykami i nasza pensja musi wystarczyć na wynajęcie mieszkania, wykupienie leków i odpoczynek w czasie wolnym.   Istotne są dla mnie również kwestie ekologii; uważam że rolą UE jest zatrzymanie wycinki drzew i innych działań zagrażających dziedzictwu przyrodniczemu. Projekty takie jak Program Zielonych Inwestycji, europejski podatek węglowy czy Europejski Trybunał ds. Środowiska są w stanie zatrzymać ekologiczną dewastację Europy, a co za tym idzie poprawić stan zdrowia i poziom życia jej obywateli.  
9. Radosław Cieślak
dowiedz się więcej
Wierzę, że Unia Europejska, jako wspólnota polityczna, wartości i tożsamości wciąż otwiera Polsce wiele nowych możliwości. Te możliwości musimy współtworzyć, a tożsamości nadać socjalny sznyt. Za granicą mieszkam od 2009 roku, mówię płynnie po angielsku i niemiecku. Przeszłam niemalże każdą możliwą emigrancką drogę zarobkową - od pracy w kuchni i za barem po stanowisko na prestiżowej szwedzkiej uczelni. Znam też ciężkie warunki akademickiego prekariatu - z małymi szansami na stabilizację - warunki niestety powszechne w całej Europie.Dopiero za granicą potrafiłam dostrzec i zdefiniować niektóre polskie problemy, które stanowią dla mnie największe wyzwanie: dotkliwy brak społecznego zaufania, feudalizm w pracy, dbałość o interesy biznesu wbrew mieszkańcom, wbrew obywatelkom. Mieszkam za granicą, ale to Polska motywuje mnie do politycznej pracy i zaangażowania i podejmowania tych wyzwań po to żeby zmieniać nasz kraj i Europę.Na swojej drodze spotkałam mnóstwo Polek i Polaków, z którymi dzielę realne problemy emigrantów. Osamotnienie, oderwanie od rodziny to niektóre z kosztów, które ponosimy w zamian za perspektywy rozwoju za granicą. Będę walczyć o stworzenie tych perspektyw w kraju. Tzw. brain drain z Polski, kwestie demokracji emigranckiej czy w końcu trudna reintegracja wracających do Polski są mi bliskie. Chcę emigrantom pomóc, realizując propozycje zawarte w programie Europejskiej Wiosny dotyczące demokracji i partycypacji, sprawiedliwego opodatkowania oraz praw pracy.Moje dotychczasowe doświadczenie pozwala mi spojrzeć na Polskę okiem Zachodu i na Zachód okiem Polski, ze wszystkimi wartościami i słabościami obojga. To elastyczność polityczna i kulturowa, która jest nie do przecenienia w europarlamencie.
10. Zofia Malisz
dowiedz się więcej
W celu poprawienia wyglądu i działania strony KKW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS stosuje pliki cookies. Korzystanie z naszej strony oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można zablokować tę możliwość za pomocą ustawień przeglądarki. Szczegółowe informacje o gromadzonych informacjach znajdują się tutaj.
© 2019 Lewica Razem
komitet polityka prywatności