Zagłosuj na nas 26 maja
lista nr 5

Kandydatki i kandydaci

Woj. śląskie

Wychowałem się na Śląsku, na górniczym osiedlu. Kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej, właśnie szukałem swojej pierwszej pracy. W ciągu ostatnich 15 lat byłem magazynierem, ochroniarzem, sprzedawcą, aż w końcu dziennikarzem i doradcą samorządów. Pracowałem na umowach śmieciowych i wynajmowałem mieszkanie za połowę swojej wypłaty. Takich ludzi jak ja, są w Polsce tysiące. Działam, aby to zmienić. Działam, byśmy nie musieli wyjeżdżać za granicę po europejskie pensje i nigdy więcej nie czuli się obywatelami drugiej kategorii. Startuję do Parlamentu Europejskiego, aby reprezentować polskich pracowników i pracownice w Europie.
1. Maciej Konieczny
dowiedz się więcej
Wiem, co to ciężka praca, dlatego chcę walczyć o poprawę warunków pracy dla polskich obywateli. Jesteśmy Europejczykami i zasługujemy na takie same standardy, na jakie mogą liczyć obywatele innych krajów europejskich. Nie ustępujemy innym pracownikom, więc powinniśmy mieć takie same szanse i warunki. Nasze wynagrodzenia nie powinny odbiegać od innych państw Unii. Wierzę w europejską wspólnotę i chcę, żebyśmy rozwijali się na tym samym poziomie i dbali o siebie nawzajem. Wszyscy zasługujemy na dach nad głową, dostęp do opieki zdrowotnej i czyste powietrze. Tylko współpracując uda nam się osiągnąć więcej - razem będziemy dążyć do polepszenia naszego życia.
2. Katarzyna Iwańska
dowiedz się więcej
Ponieważ mam chorwackie pochodzenie, to komunikacja międzykulturowa, sprawy uchodźców i migracji są mi czymś bliskim. Moja mama (Polka spod Częstochowy) oraz ojciec (Chorwat spod Zagrzebia) poznali się w byłej Jugosławii i postanowili na stałe osiąść w Polsce. Większość mojej rodziny musiała uciekać przed wojną i teraz mieszka poza krajem pochodzenia – w Niemczech, RPA, Hiszpanii. W Parlamencie Europejskim chcę walczyć o Unię solidarną, która nie zamyka oczu na tragedię milionów ofiar konfliktów zbrojnych, aktywnie dbającą o integrację migrantów w ich nowym domu.Obecna Wspólna Polityka Rolna działa przede wszystkim na rzecz wielkoobszarowych gospodarstw, które stosują nieekologiczne praktyki. Nadużywają one pestycydów oraz nawozów, co powoduje masowe wymieranie wielu gatunków ptaków i ssaków oraz zanieczyszczanie polskich rzek i Bałtyku. Pora wesprzeć mniejsze, rodzinne gospodarstwa w walce z potężnym agrobiznesem. Chcę walczyć o suwerenność żywnościową. Chcę odejścia od uzależnienia pomocy finansowej dla gospodarstwa od jego powierzchni. Promowani powinni być rolnicy wykorzystujący zrównoważone ekologicznie praktyki w rolnictwie, np. permakultury. Chcę, by Unia chroniła drobnych rolników przed niestabilnością cen ich produktów poprzez wprowadzenie minimalnej ceny gwarantowanej.Chcę zawalczyć przeciwko odpływowi młodych ludzi ze wsi. Będę walczył o europejski program inwestycji publicznych, który pozwoli na generowanie miejsc pracy również w mniejszych ośrodkach.Istotna jest dla mnie również polityka miejska – w tym mieszkaniowa. Chciałbym, żeby UE przy projektach rewitalizacji przestrzeni bardziej promowała spółdzielczość. Budżet UE przewiduje miliardy na autostrady czy kolej. Dlaczego nie uwzględnia się w nim więc problemu milionów Europejek i Europejczyków z dostępem do tanich mieszkań? Będę walczyć, by Unia powołała fundusz mieszkaniowy mający za zadanie budowę nowych mieszkań na wynajem o niskim czynszu.
3. Martin Saczek
dowiedz się więcej
Znam problemy pracowników. Od 16 roku życia pracuję i zarabiam na siebie. W różnym okresie życia podejmowałam się różnych prac. Wiem też, co to oznacza nie mieć stałego zatrudnienia i jakie problemy z tym się wiążą. Niepewność, frustracja, poczucie ciągłej walki o byt. W parlamencie Unii Europejskiej chcę walczyć o skrócenie czasu pracy do 35 godzin w tygodniu. Polacy pracują najdłużej w Europie, często za minimalne stawki. Chciałabym to zmienić. Nie może być tak, że w innym kraju za tę samą pracę otrzymuje się kilkukrotnie więcej pieniędzy. Nie chcę, żeby młodzi ludzie musieli wyjeżdżać “za chlebem” ponieważ nie mają wyboru.
4. Agnieszka Lamek-Kochanowska
dowiedz się więcej
Zależy mi na udziale Polek i Polaków w zacieśnianiu współpracy europejskiej, co jest konieczne w obecnym zglobalizowanym świecie. Nasz głos musi być silny i słyszany przez inne państwa. Tylko tak możemy przeciwstawić się szkodliwym dla nas zakusom innych mocarstw i korporacji. Zależy mi na łączeniu naszych krajów koleją i autobusami. Transport publiczny powinien być tani i dostępny, dlatego będę walczył o wsparcie instytucji unijnych w tym obszarze.   Tylko w ramach UE możemy decydować o sobie. Współpraca z innymi krajami europejskimi gwarantuje, że kluczowe decyzje nie będą zapadać poza nami, w Bundestagu lub w zarządach korporacji. Mamy szansę na odzyskanie utraconych szans w handlu międzynarodowym, poprzez unijne fundusze spójności, czy też szansę mierzyć się z innymi graczami - USA, Chinami. Nawet Norwegia, Islandia, czy Szwajcaria opłacają unijne składki, bo UE to gracz, z którym trzeba się liczyć. Tylko będąc w UE mamy wpływ na to, co się dzieje na naszym kontynencie. Czy będzie on przyjazny dla możliwie największej części społeczeństwa, czy też jedynie dla tych uprzywilejowanych poprzez posiadany majątek.
5. Zdzisław Smoliński
dowiedz się więcej
Jestem działaczką lokalną. Angażuję się we wsparcie pracowników w mieście oraz w walkę o prawa kobiet. Zawsze staram się wspierać w walce każdą grupę, której prawa są łamane. Bez wahania zdecydowałam się na wsparcie protestów pracowników pomocy społecznej w Częstochowie, którzy walczyli o godne płace. Chcę walczyć o Europę socjalną - gwarantującą wysoki poziom życia w całej Europie: wysokie płace i dostępne mieszkania komunalne oraz o Europę wyznaczającą standardy praw kobiet dla wszystkich krajów członkowskich - m.in. dostępność antykoncepcji i aborcji, równe płace kobiet i mężczyzn. Chcę zasypać podziały między Europą bogatą i biedną. Mam polityczną odwagę i determinację aby to zrobić.
6. Monika Radecka
dowiedz się więcej
Startuję w wyborach do Parlamentu Europejskiego, bo nie mam kompleksów i wiem, że my, Polacy, nie jesteśmy słabsi czy gorsi. Jesteśmy dobrze wykształceni, mamy fach w ręku oraz jesteśmy otwarci, jedyne czego nam brakuje w Europie to godnej reprezentacji. Chcę, abyśmy wykorzystywali nasz potencjał tu na miejscu i byli traktowani na równi z innymi członkami Unii. Chcę zawalczyć o zrównoważony rozwój krajów członkowskich, o godne płace, o godną starość, o współpracę. O takiej Europie marzę dla swoich bliskich. Polska ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko tanią siłę roboczą. Możemy wspólnie z innym krajami prowadzić politykę ekologiczną i zadbać o bezpieczną przyszłość dla naszych dzieci. Musimy też współpracować, aby rozwiązać problem uchodźców. Polska dzięki obecności w Unii jest silniejsza, a posiadanie sojuszników jest kluczowe dla rozwiązania wielu społecznych kwestii.
7. Katarzyna Gasparska
dowiedz się więcej
Startuję, bo chcę być głosem ludzi, którzy nie zgadzają się na to aby wielkie korporacje były ponad prawem. Tych, którzy walczą z niszczeniem naszej wspólnej planety i sprzeciwiają się dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną, kolor skóry czy pochodzenie. Jak również tych, którzy chcą Polski w Unii Europejskiej, choć wiedzą że Unia wymaga reform.   Chcę przyszłości, w której będziemy mogli czuć się bezpiecznie. W której nie będzie wojen i konfliktów w imię zysków najbogatszych. Taka przyszłość jest możliwa. W tym celu głos tych wszystkich ludzi musi być usłyszany. Szansą na to jest Unia Europejska. Dzięki niej możemy mówić o problemach naszego regionu i kraju. Wspólnota daje nam większe znaczenie w stosunkach z innymi światowymi mocarstwami i korporacjami oraz możliwości dalszego zacieranie różnic pomiędzy krajami nowej i starej Unii.
8. Konrad Mrozowski
dowiedz się więcej
Polska potrzebuje Unii Europejskiej. Byliśmy, jesteśmy i będziemy beneficjentami jej działań. Obecność we wspólnocie otworzyła przed milionami Polaków możliwości pracy za granicą. To niespotykane dotychczas perspektywy, ale też ogromna odpowiedzialność, która spoczywa na całej wspólnocie. Wierzę w solidarną Europę, której Polska jest częścią. Widzę potrzebę zmian w Unii i mam zamiar je realizować. Jesteśmy pełnoprawnymi obywatelami wspólnoty i zasługujemy na takie same standardy - europejską płacę, równy udział w bogactwie Europy czy realizację podstawowych praw człowieka.
9. Barbara Słania
dowiedz się więcej
Unia Europejska to nasz wspólny dom. To my tworzymy wspólną przestrzeń i stanowi ona naszą wspólną odpowiedzialność. Każdy z nas chce czuć się bezpiecznie i komfortowo. Twórzmy więc taką wspólnotę, abyśmy mogli te potrzeby realizować.   Tak, jak każdy dom - po latach wymaga on remontów i modernizacji. Wymaga to trudnych wyborów, negocjacji i unikania partykularnych interesów kosztem wszystkich mieszkańców Unii. Musimy zrobić co w naszej mocy, aby wszyscy czuli się tutaj jak u siebie. To od nas zależy w jakim stanie pozostawimy to miejsce przyszłym pokoleniom.   Wierzę, że zmiana zaczyna się od nas samych. Od sumy drobnych zachowań - codziennego uśmiechu i troski o współobywateli. Dbajmy o to i szukajmy tego, co nas łączy, bo tylko wtedy będziemy w stanie zagwarantować bezpieczną przyszłość.
10. Bogusław Blicharski
dowiedz się więcej
W celu poprawienia wyglądu i działania strony KKW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS stosuje pliki cookies. Korzystanie z naszej strony oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można zablokować tę możliwość za pomocą ustawień przeglądarki. Szczegółowe informacje o gromadzonych informacjach znajdują się tutaj.
© 2019 Lewica Razem
komitet polityka prywatności